Lukier śmietankowy – do sernika lub kruchego ciasta

Wspominałam już wcześniej o  książce „Kuchnia Neli” autorstwa Anieli Rubinstein, żony znakomitego pianisty Artura. Nie jest to tylko książka kucharska, znajdziemy w niej wiele wspomnień i spostrzeżeń związanych z samym pianistą oraz osobami, które pani Rubinstein spotykała z racji podróży i rozmaitych miejsc zamieszkania – pisarzami, milionerami, malarzami, dyplomatami. Można przeczytać komu zasmakował szczególnie mazurek migdałowy albo kto był najlepszy w łowieniu raków w Los Angeles River. Albo dowiedzieć się, że przepis na ciasto kruche na tartę jest identyczny z tym na mazurek, i wszelkie zmiany proporcji składników o 20-50 g są jedynie kosmetycznymi zmianami. Kruche ciasto – to kruche ciasto, tak samo jak ciasto francuskie czy ciasto na pierogi.

Spodobał mi sernik, a konkretnie jego waflowa skorupka. Niestety przepis jest wyjątkowo niejasny. Np. „8 łyżeczek stołowych masła”. Jak łyżeczka, to zwykle taka do herbaty, jak stołowa, to raczej taka do zupy. Różnica w objętości trzykrotna – 5 ml i 15 ml. Dalej jest „mała paczka wafli”. Może w oryginale było zaznaczone, że wafle firmy X, a w polskim tłumaczeniu została tylko mała paczka. Jakich wafli – suchych, czy przekładanych jakimś kremem? Paczki andrutów czyli suchych wafli raczej małe nie są. Ratunku! I jeszcze ser – ma być „wiejski”. Kupiłam twaróg wiejski o zawartości 9,5% tłuszczu. Ale był dość zwarty, twardy, a w przepisie nie ma nic o mieleniu.

Zrobiłam mniej więcej wg przepisu. Efekt średni. Smak w porządku, ale sernik prawie w ogóle nie wyrósł, a podobno powinien, do tego masło wyciekło z foremki. Ciasto było jadalne, nawet nie najgorzej wygląda, ale jest zdecydowanie do poprawki – będę robić jeszcze raz i wtedy podzielę się przepisem. O ile sernik wyjdzie ;-)

Jedno co udało się bezbłędnie, to lukier śmietankowy, na pewno do powtórzenia przy innych okazjach. Wygląda jak polewa z białej czekolady i smakuje nawet dość podobnie.

Lukier śmietankowy

  • 1 szklanka 250 ml gęstej śmietany (użyłam 36%)
  • 4 łyżki stołowe cukru
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka esencji waniliowej (prawdziwej) lub cukier wanilinowy – taki z prawdziwą wanilią bywa szary i może niekorzystnie zmienić kolor lukru

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, wylać na powierzchnię ciepłego ciasta i piec w rozgrzanym do 180ºC piekarniku przez 5 min., aż cukier się rozpuści. Wystudzić do temp. pokojowej, wstawić do lodówki. Lukier zrobi się połyskliwy i dość twardy.

Można też wszystkie składniki umieścić w rondelku i podgrzewać powoli, mieszając przez kilka minut, aż do rozpuszczenia się cukru. Lukier zacznie gęstnieć. Wyłożyć go na powierzchnię ciepłego ciasta, wygładzić i wstawić do lodówki.

Print Friendly

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.