Gotowanie fasoli

Gotowanie fasoli nie jest trudne, ale trzeba o tym pomyśleć nieco wcześniej, niż kiedy przyjdzie nam chęć na fasolkę „po bretońsku”. Fasola wymaga dość długiego moczenia przed ugotowaniem. Jeśli nam się spieszy – lepiej użyć fasoli z puszki lub kupić fasolę wstępnie przetworzoną (chyba parowaną), która gotuje się w ciągu 20-30 minut. Niestety – kosztuje 3 razy tyle, co sucha fasola i widziałam ją do tej pory tylko w jednym sklepie :-( .

1. Fasolę zalać poczwórną ilością wody o temp. pokojowej, odstawić na kilka godzin, lub na noc. Czas moczenia nie powinien przekraczać 12 godzin – zaczynają się procesy fermentacyjne.

2. Wodę z moczenia odlać. Fasolę zalać świeżą wodą – tak na 3 cm powyżej powierzchni, dosypać 1/2 łyżeczki mielonego kminku, nie solić i zagotować. Odkryć garnek i gotować na dużym ogniu bez przykrycia ok. 10 min.

Odlanie wody z moczenia i dodanie kminku (nie czuć go po ugotowaniu i odcedzeniu fasoli) powoduje, że fasola jest lżej strawna. Gotowanie bez przykrycia pozbawia ją szkodliwych związków – tych od wzdęć. Jeśli dodamy sól do gotowania, skórka będzie  twarda.

3. Zmniejszyć moc palnika i gotować ok. 60-90 min, w zależności od wielkości ziaren. Teraz można fasolę posolić. Powinno się ja studzić w wodzie, w której się gotowała, zapobiega to pękaniu skórki.

Print Friendly

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.